A keresőoptimalizálás (SEO) célja, hogy a weboldalak minél magasabb helyezést érjenek el a keresőmotorok — például a Google — találati listáin, ezáltal növelve a látogatottságot és a konverziós arányt, a nagy képet nézve pedig a bevételt és a profitot.
A SEO három fő területre osztható:
- technikai SEO,
- on-page SEO,
- off-page SEO.
Ismeretlen és angol szavak mindenhol, igaz? Egyszerűsítsük le!
A technikai SEO a weboldal háttérstruktúrájának és kódjának optimalizálásával foglalkozik, míg az on-page SEO a weboldalon található tartalom minőségére és relevanciájára összpontosít. Az off-page SEO pedig az olyan külső tényezőkre, mint például a linképítésre és a közösségi média jelenlétre helyezi a hangsúlyt.
Az alábbiakban a linképítésről lesz szó, amely az off-page SEO egyik legfontosabb eleme — sőt, mondhatni egyek és ugyanazok.
A linképítés alapjai
A linképítés a keresőoptimalizálás kulcsfontosságú eleme, ami a többi résszel szemben nem a saját oldalunkon történik. Célja, hogy más weboldalakról érkező linkek segítségével növelje a saját weboldal látogatottságát és keresőmotorokban elért helyezését.
A linkek, amelyeket külső forrásokból szerzünk, jelzésként szolgálnak a keresőmotorok számára, hogy az adott weboldal értékes és hiteles információkat tartalmaz — olyannyira, hogy még más weboldal is hajlandó hivatkozni a benne található információkra.
A linképítés különböző módszerekkel valósítható meg, például:
- Természetes linkek: Ezeket a linkeket más weboldalak tulajdonosai természetes módon (saját maguktól) helyezik el, mert értékesnek találják a tartalmat.
- Manuális linképítés: Ilyenkor a weboldal tulajdonosa vagy SEO szakember aktívan keresi meg a lehetőségeket és kéri meg más weboldalak tulajdonosait, hogy linkeljék be az oldalát.
- Önkéntes linkek: Ezek a linkek olyan tartalomból származnak, amelyet a weboldal tulajdonosa készít más weboldalak tulajdonosainak, és ebből hivatkozik vissza saját magára, például vendégposztok vagy infografikák formájában.
A linképítés — ahogy a SEO is — hosszú távú és stratégiai megközelítést igényel, mivel a keresőmotorok folyamatosan frissítik algoritmusaikat annak érdekében, hogy kiszűrjék a fizetett vagy alacsony minőségű linkeket. Ezáltal az eredményes linképítés egyre inkább hozzájárulhat a weboldal hitelességének és láthatóságának növeléséhez, ami végső soron több organikus forgalmat és jobb üzleti eredményeket hozhat.
Mire érdemes odafigyelni a linkelésnél?
Az első és legfontosabb, hogy a kapott link mindig “dofollow” legyen, és ne “nofollow” — utóbbit ugyanis a Google a hivatalos álláspont szerint nem veszi számításba. Van azonban néhány kivétel, amikor érdemes lehet nofollow linket is gyűjteni: például akkor, ha az egy rendkívül népszerű és hiteles oldalról érkezik, mint a Wikipedia-ról.
A következő fontos szempont a relevancia: a hivatkozásnak és a hivatkozott oldal témájának minél jobban illeszkednie kell a hivatkozó oldal tematikájába, illetve az adott tartalom mondanivalójába. Egy sólisztgyurma link például erősnek számítana egy gyerekekkel foglalkozó oldalon, de kevésbé számít relevánsnak ebben a cikkben — szemben mondjuk egy PR és marketing ügynökség linkkel.
Itt rögtön el is érkeztünk a következő fontos részhez, amit a linképítéshez feltétlenül meg kell ismerni: ez az anchor text — vagy magyarul horgonyszöveg. Ez az a kis szövegrészlet, amit hivatkozássá alakítunk, és rákattintva az olvasó átjut a hivatkozott oldalra. A horgonyszöveg esetében nem mindegy, hogy:
- Hol helyezkedik el a szövegben (minél előbb, annál többet ér)
- Milyen szavakat teszünk hivatkozássá (kulcsszónak kell lennie)
- Mennyien kattintanak rá (minél többen, annál jobb)
A relevancia, a minőség, a hasznosság tehát mind-mind fontos faktorok, hasonlóan az on-page SEO-hoz és a tech SEO-hoz.
Sokszor felmerül kérdésként, hogy a linknek pontosan egyeznie kell a kulcsszóval, vagy eltérhet attól? Nos, az iparági standard az, hogy minél jobban hasonlítania kell a kulcsszóra, de az exact match-et (tehát a pontos egyezést) érdemes minimálisra csökkenteni, hiszen — és itt jön be egy újabb fontos faktor — a természetesség rendkívül sokat számít. Amennyiben például a Pokémon, futball vagy tarot kártyák és jelentésük a témád, célszerű olyan anchor textet adni, ami nem egyezik egy az egyben a fő kulcsszavaddal: tartalmazhat például ragokat, rövidítéseket, vagy extra szavakat is. A lényeg az, hogy néha pontosan egyező horgonyszöveget is használj, de sose vidd túlzásba.
Hogyan néz ki mindez a gyakorlatban? Nos, ha van egy terméked, legyen az például a Lego Jurassic World terméke, akkor váltogasd az anchor texteket, és a pontos egyezés mellett használd például a “Lego”, a “Jurassic World”, a “Jurassic Park”, a “dínós Lego” és hasonló szavakat — azok, amelyek természetes asszociáció útján az eszedbe jutnak. Természetesen a szakemberek azt is figyelik, hogy ezekre a kifejezésekre is legyen organikus keresés, így tehát két legyen üthetsz egy csapással: természetesebbé teheted az anchor textjeidet, miközben az adott tartalom több kulcsszavára is előrébb kerülhetsz a Google-ben.
Arra is fontos figyelni, hogy ne linkeljünk egy oldalt többször is, hiszen az első hivatkozás után jelentősen lecsökken az a fajta SEO erő, amit a második, harmadik vagy sokadik link biztosít — gyakorlatilag a nullára. Hiába kecsegtető tehát 3-4 különböző aloldalunkat (ugyanazon a weboldalon) is hivatkozni egy vendégcikkből vagy fizetett PR tartalomból, nem érünk el vele többet, mintha csak egyetlen cikkünket hivatkoznánk.
A linkek száma abból a szempontból is fontos, hogy minél kevesebbet tartalmaz az adott cikk, annál többet érnek: tehát ha csupán 1 hivatkozás van a tartalomban, az sokkal nagyobb erővel bír, mintha ennél több linket tennénk bele.
Fontos az is, hogy milyen gyakran hivatkozik más oldalakra a hivatkozó weblap, ugyanis minél kevesebb kifelé mutató linkje van, annál többet ér, amikor a mi oldalunkra linkel. Célszerű tehát a DR/DA vagy más keresőoptimalizálást segítő mutatók mellett azt is megnézni, hogy vajon milyen gyakran hivatkozik kifelé.
Végül, de nem utolsó sorban pedig fontos megemlíteni, hogy a linkek ma már sokkal kevésbé számítanak, mint mondjuk egy évtizeddel ezelőtt, felértékelődött ugyanis a tartalom minősége és a felhasználók által mutatott bizalmi jelzések (pl.: oldalon töltött idő, visszapattanás, stb.) mennyisége — de a linképítés még mindig a top 5 legfontosabb faktor egyikének számít, ezért ahogy a 2000-es évek elején, úgy a 2020-as években is célszerű erőforrásokat dedikálni rá, ugyanis enélkül rendkívül nagy hátrányba kerül az ember azokkal az oldalakkal szemben, ahol a külső hivatkozások helyet kapnak a marketing stratégiában.